Kontrast:
Czcionka:
A
A
A
2008-07-03 12:12:11

Historia

Łasin

Miasto - 3540 mieszkańców
Gmina - 5500 mieszkańców


Miasto i gmina Lasin położone sa w północno wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego, w powiecie grudziadzkim (mapa) na obrzeżu pradoliny Osy. Usytuowanie miasta w pobliżu dużego ośrodka przemysłowego, jakim jest Grudziądz i na najkrótszym szlaku łączącym zachodnie przejście graniczne Polski z Krainą Wielkich Jezior - Warmią i Mazurami - to jego niepodważalne walory. Łasin stanowi swego rodzaju bramę na Pojezierze Iławskie. Położenie przy głównej drodze krajowej do Olsztyna i na Pojezierze Mazurskie stonowi szansę dla miasta i okolic.

Historia Łasina sięga czasów Bolesława Chrobrego. Najstarsze ślady pobytu człowieka na ziemi łasińskiej pochodzą z lat 2500-1700 przed Chrystusem. Pierwszą wzmiankę o mieście podaje Jan Długosz. Od 1298 do 1461r. Łasin znajdował się pod panowaniem krzyżackim. W roku 1298 mistrz krzyżacki Meynhard z Kwerfurtu nadał osadzie pierwszy przywilej, na podstawie którego stała się miastem na prawie magdeburskim, a w 1306r. otrzymuje ponownie przywilej lokacyjny na prawie chełmińskim. Od pierwszych lat XV wieku Łasin stał się areną wielu bitew między Krzyżakami a państwem polskim. Ziemia łasińska, pomimo wygranej przez Polskę bitwy pod Grunwaldem, nadal pozostała właśnoscią zakonu aż do 1461 roku. Mieszczanie dbali o rozwój miasta - dzięki temu otrzymało zezwolenia na urządzanie targów, powstało wiele warsztatów rzemieślniczych. Najazd Szwedów w XVII wieku nie ominął również Łasina. Swój największy rozkwit miasto przeżywało w czasie sprawowania władzy przez burmistrza Jana Chruścielewskiego. Po zakończeniu I wojny światowej Łasin, po prawie 150 latach zaborów i rządów pruskich, powrócił ponownie do Polski. W czasie II wojny światowej miasto i jego okolice stały się miejscem martyrologii wielu mieszkańców. Łasin, jak na stare miasto przystało, posiada swój herb - głowę sw. Jana Chrzciciela oraz swoja flagę(symbole).
Łasin ma dogodne połączenia komunikacyjne i dobrą łaczność telefoniczną. Funkcjonuje grupowa oczyszczalnia ścieków o wydajności 5.328 m3 na dobę, miasto jest skanalizowane w 97 procentach. Zasilanie w c.o. i c.w. osiedli mieszkaniowych i budynków infrastruktury społecznej odbywa się w oparciu o centralna ciepłownię o wydajnosci docelowej 9,2 MW (rezerwa 3MW). Miasto zoaptrywane jest w wodę ze stacji uzdatniania w Łasinie, natomiast sołectwa z lokalnych stacji uzdatniania.
Brak uciążliwego przemysłu stwarza możliwosci zdrowego wypoczynku oraz rozwijania turystyki i rekreacji. Na terenia gminy są cztery jeziora. Dobrze urządzony ośrodek wypoczynkowy nad Jeziorem Zamkowym w Łasinie, z polem namiotowym, domkami kempingowymi i bazą gastronomiczną stwarza doskonałe warunki do wypoczynku (ośrodek). Na atrakcyjność turystyczną terenu składa się rozbudowana baza rekreacyjna i sportowa, wolne tereny pod dalszą rozbudowę bazy turystycznej, możliwość nabycia zabytkowych nieruchomości w pobliżu Jeziora Nogat. Główną bazę turystyczną na terenia miasta stanowi Ośrodek Wczasowy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Łasinie.

Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.