Kontrast:
Czcionka:
A
A
A
2023-12-04 08:11:10

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939

Dzień 2 października to dla mieszkańców Łasina i Pomorza szczególny dzień, choć smutny. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 roku został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w styczniu bieżącego roku.

Uroczystość miejska w Łasinie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego.

Magdalenka jest nie tylko miejscem pamięci o zamordowanych jesienią 1939 roku ponad 150 osobach bezbronnych mieszkańców naszego miasta i okolicznych wsi. Spoczywają tu ich szczątki od 1945, więc jest to także cmentarz wojenny.

Nasi mieszkańcy skazani zostali na śmierć przez Niemców tylko za to, że byli Polakami i służyli wiernie naszej Ojczyźnie.

Jedną z pierwszym ofiar Niemców był rozstrzelany wiceburmistrz Łasina Kazimierz Szlosowski.

Na  uroczystości byli wśród nas:

- Sekretarz Miasta i Gminy Łasin - Pana Benedykt Stecki

- Przewodniczący Rady Miejskiej Łasin – Pan Janusz Heinrich

- Radni Rady Miejskiej Łasin

- Radni Powiatu Grudziądzkiego,

- uczniowie Szkoły Podstawowej w Łasinie, w Zawdzie, Szonowie, Wydrznie, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Łasinie wraz z nauczycielami

- grupa Kubusie z Przedszkole Miejskiego w Łasinie wraz z opiekunkami

- członkowie Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Łasinie z Prezes Aleksandrą Jankowską

- mieszkańcy miasta i gminy Łasin

Uroczystość poprowadził sekcyjny ZS JS 1909 Marcel Jasiński, dowódca 1 Drużyny Grudziądz, działającej w Łasinie.

W okolicznościowym przemówieniu Sekretarz MiG podkreślił znaczenie tego święta dla pamięci lokalnej oraz zwrócił uwagę na mordowanie przez Niemców mieszkańców miasta i okolicznych wsi tylko dlatego, że byli Polakami. Łasin był jednym z 400 miejscowości Pomorza, gdzie Niemcy mordowali mieszkańców. Wśród ponad 40 tysięcy ofiar Zbrodni Pomorskiej jest ponad 150 mieszkańców naszego miasta i pobliskich wsi.

Członkinie Klubu Historycznego im. AK , Nadia Jasińska i Dominika Sadowska, odczytały unikatowe wspomnienia naocznych świadków tragicznych wydarzeń w Łasinie z września 1939 roku.

Złożono kwiatów i zapalono światełka naszej pamięci.

Informujemy, że od jutra w budynku Szkoły Podstawowej w Łasinie będzie można zapoznać się przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej wystawą „Zbrodnia pomorska 1939. Początek ludobójstwa niemieckiego w okupowanej Polsce”.

Zginęli dlatego, że byli Polakami.

Niech pamięć o tych, którzy w wiernej służbie naszej ukochanej Ojczyzny swe życie oddali, nigdy nie zaginie.

Pamięć o nich to nasz obowiązek.

Oddajmy im należny hołd.

Pamięć to nasz obowiązek!

fotorelacja:

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=100064916613023&set=a.707758641398017

Ta strona używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.